[Recenze] The Selection

17. dubna 2016 v 8:16 | Roxanne I. Flamytail |  Recenze
Zdravím, Mitgarďani!
Před pár dny (ve čtvrtek) jsem si vě škole vypůjčila blogoznámou knihu Selection (Selekce v češtině) od Kiery Cass (SPN fandom se dostane všude!). Bylo to tak na ponoukání několika přátel a recenzí, které tuto knihu vyzvedaly doslova do nebes. S ironií jsem si knihu přečetla, a nemohla jsem jinak, než také napsat svůj názor. Bohužel, nejspíš mne kvůli němu všechny mladé blogerky hodí do pekel, kde už na mě čeká můj trůn (hned vedle Luciferka, vrků vrků...). Prostě řečtěte, zanechejte názor, a pokud chce někdo internetovou bitvu na téma, proč je Selekce tak skvělá, jen do mě, zlatíčka!

Auf Wiederschreiben!


Název: The Selection
Autor: Kiera Cass
Nakladatelství: HarperCollins Publishers
Jazyk: Angličtina
Annotace:
Pro třicet šest dívek může být Selekce životní šance.
Možnost uniknout životu, vybranému již od jejich narození. Možnost zůstat ve světě třpytivých šatů a drahých šperků. Možnost žít v paláci a bojovat o srdce pohledného prince Maxona.
Pro Ameriku Singerovou je však Selekce noční můra. Znamená to odvrátit se od své lásky Aspena, který je o kastu pod ní. Odejít od své rodiny a vrhnout se do bouřlivé soutěže o korunu, kterou nechce. Žít v paláci, který je pod neustálou hrozbou útoku rebelů.
Pak však Amerika potká prince Maxona. Postupně jí začíná docházet, co doopravdy role princezny obnáší a její vysněný život se nemusé snést s budoucností, která se před ní nachází.
(Annotace si u recenzí obvykle překládám sama, omlouvám se, jestli to je příliš kostrbaté...)

Názor:
Na tuhle knihu jsem slyšela samou chválu a do nebevolající nadšení, hlavně z blogů mladších blogerek (výhradně blogerek) a několika kamarádek. Proto, když jsem ji v knihovně spatřila, řekla jsem si 'Proč ne?'. O knize jsem měla dost rozpoluplné myšlenky už na začátku, po první stránce se však začaly sdružovat do jakéhosi názoru.
Názor předkládám: Kniha dostála očekávání. Nepřekonala ho.
Bohužel, mé očekávání nebylo velké. Představovala jsem si romantickou novelu pro mladé čtenářky, které v životě lásku nezažily, a šestnáctileté dívky si představují jako dvacetileté ženské s plným dekoltem. A dostala jsem ji. Hned po prvních pěti kapitolách jsem si uvědomila, že tohle opravdu není četba pro mě. Osobně romantické novely moc nemusím, a už vůbec ne napsané v prvním pohledu, kde se pořád řeší jenom pocity. Z nějakého záhadného důvodu jsem však knihu nemohla odložit - asi z podobného popudu, když někdo fascinovaně sleduje bouračku. První polovina knihy celkem ušla - když se však na scéně opět objevil Aspen, málem jsem s šla omlátit hlavu o umyvadlo.
Ano, dámy a pánové, máme tu další milostný trojúhelník.
Celkově mi děj přišel jako girls-friendly okopírování Hunger Games, dokonce i ten Caesar tam byl. Aspen dokonale odpovídá popisu Hurikána (i když Hurikán je tam o 200% lepší v charakteru) a princ Max, well... z nějakého důvodu jsem si trochu oblíbila, stejně jako Peetu v HG (opět říkám, v HG má každá postava o 300% víc charakteru a hloubky, než všichni v Selekci dohromady). Možná to bude proto, že se Amerikou (strašně skromnou a schopnou hlavní hrdinkou) nenechal jen tak smýkat.
Když už jsme u Ameriky - nechci nic říkat, ale první pohled v knize či povídce obvykle (ne vždy) znamená, že hlavní postava má méně charakteru, než hlemýžď a autor charakter vždy adaptuje situaci. A taková byla i Amerika. Něco na jejím charakteru bylo relativně stálého, ale jinak se její pocity točí jako kolotoč.
Příběh, jak jsem již psala, je však nesmírně předvídatelný. Možná to bude zkrátka stylem žánru, ale myslím, že je tam spousta jiných, zajímavějších věcí, než Američino věčné spílání nad tím, jak se má rozhodnout. Občas je ten výlev i celkem realistický (kupříkladu když přemýšlí nad rolí princezny), ale jinak jde příběh z pathosu do klišé a z klišé do pathosu. Knihu sice dočtu, ale jenom kvůli tomu, že jsem si kdysi dala celoživotní přísahu, že nikdy neodložím knihu, dokud to nebude opravdu šílené čtení.
Ale abych neříkala jenom to špatné, kniha není zas tak špatná. Rozhodně ne tak, jak by mohla být. Jenom mi přijde přeceněná. Myslím, že si nezaslouží zas takovou chválu, aby jí někdo srovnával s Hunger Games bez krve. To opravdu, opravdu ne. Ale je to fajn čtení, kdy prostě chcete vypnout mozek a snížit se na úroveň nevinného romantika.

Verdikt: 5/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Verča (a-lot-0f-fun.blog.cz) Verča (a-lot-0f-fun.blog.cz) | E-mail | Web | 17. dubna 2016 v 11:01 | Reagovat

Tu knihu jsem si kdysi plánovala koupit, to si pamatuji, bohužel jsem jednou přečetla v nějaké recenzi jednu kapitolu, kterou tam někdo dal a hned jsem cítila, že bych to asi číst nemohla :-D jinak fajn recenze :-)

2 Mirenia Mirenia | Web | 17. dubna 2016 v 20:52 | Reagovat

Tuhle knihu jsem už četla nemůžu si ji vynachválit :-)

3 Roxie Foxie Roxie Foxie | Web | 18. dubna 2016 v 3:46 | Reagovat

[1]: Před koupí doporučuji pročíst v knihovně, abys nedala spoustu peněz za knížku, která by se ti nemusela líbit -.-" To se mi už taky několikrát povedlo!

[2]: Tohle je jenom můj osobní názor - mě prostě kniha moc nesedla, příběh mi přišel moc plytký a postavy příliš nereálné... Rozhodně jsem četla lepší knihy (navíc bych tu mohla ještě chvilku vyprávět o feminismu v inkriminované knížce, ale to bych byla zas nazvaná frigidní blbkou XD). Ale tvůj názor ti nevyvracím ^^

4 Hanka Hanka | Web | 27. dubna 2016 v 19:19 | Reagovat

Radši zůstanu u detektivek :-D

5 SáraD. SáraD. | E-mail | Web | 7. května 2016 v 22:27 | Reagovat

Mě se Selekce líbila.

Ps: psala si mi do meho chceš spřátelit a já spřátelím moc ráda, děkuji, že jsi se zapsala, přidám si tě až v pondělí, to se dostanu pořádně na pc a obejdu sb =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama