Projekt - Jak Píšu?

24. září 2015 v 15:07 | Brook J. Evanger |  Jak Píšu?
O tomhle projektu jsem se zmínila už v minulém článku, ale tohle je oficiálně první informační článek, který k tomuhle tématu přidám.


Tenhle projekt mě napadl docela nedávno, když jsem prolézala svůj starý blog a mlátila hlavou o desku stolu, co jsem to sakra psala. Vážně, gramatika nad čtvrtou třídu letěla někam do hýzlíku (dobře, je pravda, že Češtinu od čtvrté třídy téměř nestuduji, technicky by měla být brána skoro jako pouhý koníček, ale stejně...), příběh na sebe nenavazoval, žádný příběh téměř neměl a hlavně... Nebyl rozepsaný. To mě dokáže vytočit ze všeho nejvíc. Třemi větami shrnu den postavy. Jako watafak?!
Když jsem se uklidnila ze záchvatu nostalgie a náhlé chuti sama sebe za tu patlanici zabít, začala jsem prolézat nějaké začátničcké pisálkovské blogy. Dělám to docela často, ráda takhle hledám nějaké "talenty" (jeden takový talentek se mi začal objevovat v komentářích - Ahoj Kirjo!) či matroš na glosy. A začala jsem si všímat, že i když jsou jejich příběhy docela dobré, pořád jim chybí ta "rozepsanost". Jelikož se považuju už za mírně pokročilého pisálka, rozhodla jsem se uspořádat tuhle kravinu, abych těm nebohým drobátkům pomohla.

O co půjde?

Ukážu systém, jakým píšu já. Mezi výše zmíněnými dorbátky a mnou je totiž jenom jeden rozdíl - talent ani zkušenosti tady nehrají roli - a to jest to, že svoje povídky nepíšu rovnou do článku na blogu a po napsání poslední tečky ihned nekliknu na políčko Hned Zvěřejnit. Píšu do Wordu (dobře, Word šel do hrobečku hned za mým harddrivem,) Open Office, a mezi poslední tečkou a tlačítkem Hned Zveřejnit je ještě daleká, daleká cesta.
Hlavní podstata této daleké cesty není o tom, napsat desetikilometrový předkec, jak se mi často stává (Jen tak, všimli jste si, že čím zkušenější bloger, tím delší předkec? O.o Alespoň v mém okolí... O.o), ale zlo zvané Opravování. O tom právě tento projekt bude.
Opravování spočívá v tom, že napíšete povídku řekněme v osm večer (jak se stává mě -.-). Vypnete počítač, jdete se dívat na SPN, všechno cajk. Další ráno jdete do školy, vrátíte se a místo toho, abyste stalkovali blog, kolik nových komentů na povídce máte, otevřete si soubor s ještě dlouho nepostnotelnou povídkou.
Z vlastní zkušenosti vím, že vám to pravděpodobně vypálí zrak.

Kterej kretén použil třikrát slovo který v jedné větě?! Proč má tohle slovní spojení pět vedlejších vět?! A kdo sakra oddělil to souvětí tečkou?!

To všechno se vám honí hlavou, jak si tak čtete ty svoje výplody. A samozřejmě - pak přijde nerozepsanost.

Cože?! Postava se hned v pátém odstavci seznámí s novou postavou?! Co se stalo mezitím?! A jak jsi to sakra myslela, že místnost popíšeš tím, že napíšeš, že byla vymalovaná na červeno?! Co to má znamenat, že nová postava je "míšenec"?! Jaký?! Mestik, mulat, Brooklyno, zabiju tě!

To jsou ty chvíle, kdy někdy opravdu zvažuji sebevraždu. Na opravování většinou padne stejně času, jako na napsání původní povídky. To ovšem není všechno.
Opravíte povídku, opět jdete spát a druhý den znovu zasednete k počítači. Ne, teď ještě pořád neodpovídáte na komentáře - opět otevřete povídku a hledáte to, co vám včera uniklo. To sežere tolik času, kolik jste včera chtěli ušetřit na další díl seriálu.
A podle toho, jak moc velký hnidopich jste, vám to ještě potrvá. Já v jednom případě opravovala čtyřikrát, dokud jsem s tím nebyla dostatečně spokojená. Teprve pak jsem napsala desetikilometrový předkec a odvážila se to dát na Světlo Boží Internetové.

Takže v tomto projektu jsem se rozhodla přidávat postnupnou klikatou cestičku, jakou se musím ubírat, kdykoliv chci napsat povídku. Obětuji pro to svého miláčka Kura, svojí ceepypastu, jehož příběh naleznete v odkazu "jednom případě". Ale jen aby si to Brooklyna nechtěla udělat jednoduché! Už dlouho jsem o Kurovi chtěla napsat kapitolovku, a ta bude právě položena na oltář všeobecného pisatelského blaha.

Jak to bude probíhat?

Jako první sem na blog přidám první verzi kapitoly, bez úprav, prostě poslední tečka a bing! Hned Zveřejnit. Potom si tu verzi vezmu do parády a v Glosátorském stylu krok po kroku ukážu pod mikroskopem každou změnu. Budou za tím i vysvětlivky a snad i malé tipy, čeho se vyvarovat. Připravte se na to, že budu hodně hnidopišit, a článek bude s vysvětlováním mořná až dvojnásobný.
Pak, pokud ohodnotím, že změněná verze stačí, se přesunu na další kapitolu, která by měla být něco jako "vyšší level", tedy trochu komplexnější jak na psaní, tak opravování. Postupně bych tak ráda pokryla ošemetná témata jako je popis postavy, popis místnosti, emoce, dialog, monolog, vztahy a tyhle malé příšerky. Ty jsou většinou nejčastější kámen úrazu.

Pokud tohle čte nějaký začínající pisálek, či někdo, kdo takového pisatele zná, váš feedback tady bude velice důležitý. Máte otázku, proč jsem změnila znění té či oné věty? Proč jsem připsala 250 dalších vět, které prakticky říkají to samé? Proč je potřeba dva tisíce detailů? Napiště mi do komentářů. Tenhle projekt má pomoct (a zabavit mě XD).

Projekt očekávejte brzy, možná už zítra (či dnes? O.o), teď pouze první draft, tedy tu příšernost, co má mysl zplodila. Nemám ideu, v jakém intervalu to bude vycházet, ale doufám, že to bude rychlé a tak lépe dostupné všem drobátkům :3
Hail sebeobětování a...

...Zai Jián!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bookeaterka Bookeaterka | Web | 30. září 2015 v 14:03 | Reagovat

Páni, opravdu tě obdivuji, že se vůbec do něčeho takového pouštíš, budeš s tím mít tunu práce. Taky máš dost složitý proces před zveřejněním článku, to já bych nedočkavostí nezvládla, no taky to pak tak vypadá... :-D

2 Kristina Belmont Kristina Belmont | Web | 2. října 2015 v 17:44 | Reagovat

Ehehe.... Zmíňeno SPN :D Zatím mě neproklínáte, to je fajn.
S tímhle budeš mít fakt tunu práce. Každopádně držím palce

3 Brook J. Evanger Brook J. Evanger | 4. října 2015 v 6:44 | Reagovat

[1]: Děkuju :3 Jo, asi se u toho složím, jako vždycky, když si něco řeknu, ale... já půjdu dál XD
Já jsem taky nedočkavá, ale u povídek je lepší na tom trochu zamakat :-P  :-D

[2]: *včera umřel John a já mám pořád červený oči* Jsem už blízko, ale ještě ne XD
Děkuju :3 Snad nikomu z těch mých výtvorů nepraskne obrazovka XD

4 Lhářka Lhářka | Web | 4. října 2015 v 11:47 | Reagovat

Ano, je to tady! Lhářka konečně zvedla své velké líné pozadí a vydala se komentovat! Volejte sláva a tři dny se radujte! A nebo taky ne, no xD
Anyway, tenhle projekt bude stoprocentně stát zato! Cítím to v kostech! Vsadím boty, že se najde spousta nováčků, kterým to fakt pomůže. Kéž by něco takového existovalo už v době, kdy bylo mé pisálkovství ještě v plenkách. Určitě bych teďka byla mnohem dál. Takže ti držím palečky, ať tě neopustí trpělivost. Kdybys náhodou potřebovala nějakou půjčit, klidně napiš a já pošlu svoji záložní xD
Já letím číst další části! Jenom ještě řeknu, že je mi líto chudáka Kura, že zrovna on musel padnout za oběť a stát se pokusným králíkem xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama